Risk Analizi Yaptırmak İçin

Hemen Arayın Teklif Alın
İrtibat İçin: 0212 438 44 99

Risk Analizi – Değerlendirmesi

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 10. Maddesi gereği İşverenler, işyerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi ve bertaraf edilmesi için Risk Analizi / Risk Değerlendirmesi yapmak zorundadır.

Risk Analizi Nedir?

Risk analizi, işletmelerin işlevleri sırasında ortaya çıkabilecek risklerin önceden dikkatli bir biçimde ve ayrıntıları ile tanımlanıp değerlendirilmesi ve bu riskleri minimize edecek veya tam olarak ortadan kaldıracak önlemlerin alınması olarak tanımlanabilir.

Riskler belirlenir, risklere sebebiyet verecek kaynaklar sınıflandırılır ve doğabilecek sorunlar olasılık dağılımı ile işyeri yetkililerine aktarılır. Olasılık dağılımlarını yorumlamak için de mutlaka bir iş güvenliği uzmanının görüşünün alınması gerekecektir.

Risk Değerlendirmesi Ne Sıklıkla Yapılır?

Öncelikle işyerinin tehlike sınıfı belirlenmelidir.Üç adet olmak üzere çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli tehlike sınıfları vardır. İşyerleri aşağıda belirtilen tehlike tanımlarına göre sınıflandırılır.

Psikolojik veya fizyolojik olarak oluşabilecek tüm etkiler belirlenir ve kayda alınır. İşletmenin yeri nedeniyle, plan dışı düzenlemelerin yapılmasıyla, işyeri binasında kullanılan yapı malzemeleri, her türlü faaliyet esnasındaki çalışma usulleri, ziyaretçiler, hijyen alışkanlıkları gibi durumlar bile tehlike sınıfının belirlenmesinde etkilidir.

Tehlike sınıfı da belirlendikten sonra iş yerleri sınıflarına göre 2,4 ve 6 yılda bir analizlerini yenilemek zorundadırlar.

 Risk Değerlendirmesi Yaptırmamanın Cezası:

ÇALIŞAN SAYISI
10’dan Az
Çalışan
10 – 49
Çalışan
50 ve Daha Fazla
Çalışan
Tehlike
Sınıfı
2019 Yılı Risk Analizi Yaptırmamanın Cezası
4.641
4.641
6.961
Az
Tehlikeli
5.801
6.961
9.282
Tehlikeli
6.961
9.282
13.923
Çok
Tehlikeli

ÖZBAY OSGB konusunda uzman personelleri ile işyerinizdeki tehlike ve risk kaynaklarını belirleyip mevzuata uygun dokümante ederek iş kazaları ve meslek hastalıklarını en aza indirmek için size hizmet verebilmektedir.

Risk değerlendirmesi aşamasında Risk Değerlendirme ekiplerinin oluşturulması, eğitim, denetim, dokümantasyon ve raporlama şeklindeki aşamalara göre profesyonel çalışma yapmaktadır.

Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz…