PCR Testi Yaptırmak İçin

Hemen Arayın
İrtibat İçin: 0212 438 44 99

pcr testi

PCR TESTİ (POLİMERAZ ZİNCİR REAKSİYON)

COVID-19 tanısında uygulanan PCR testi, herhangi bir belirti olmasa dahi COVID-19 hastalığını taşıyan kişilerin en erken evrede belirlenmesini sağlayan güvenli bir testtir. Hastalık tanısının erken evrede konulması, tedavi, izolasyon ve önlem sürecinin erken başlamasına da yardımcı olmaktadır. 

Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) olarak adlandırılan yöntem, virüsün genetik maddesini (RNA) saptar. Moleküler bir test olan PCR testlerinde, boğaz ve burundan, ucunda pamuk olan bir çubuk yardımı ile sürüntü alınır. Bu örnek, uygun şekilde alınıp çalışıldığında %99 oranında doğru sonuçlar vermektedir.

Asemptomatik olarak adlandırılan, virüsle ilgili belirtileri yaşamayan COVID-19 taşıyıcısı kişilerin belirlenmesinde aktif rol oynayan PCR testi, küçük bir genetik örnekten çok sayıda kısa DNA kopyaları incelenmesini sağlayabiliyor. PCR testinin özellikle belirti vermeyen taşıyıcıların saptanarak izole edilmesi ve böylece virüsün yayılım hızının düşürülerek salgının kontrol altına alınması için hayati bir öneme sahip olduğu düşünülmektedir. 

PCR testi için örneğin doğru zamanda, doğru biçimde alınması gerekmektedir. Alınan örneğin hijyen kuralları çerçevesinde laboratuvara gönderilmesi ve tüm sağlık önlemlerinin test sırasında uygulanmasına dikkat edilmelidir.

PCR testi hakkında detaylı bilgi almak ve testinizi yaptırmak için bizimle iletişime geçiniz.